Sztuka tapicerowania

Tapicerstwo to stosunkowo młode rzemiosło. Krzesła i ławy miały drewniane siedziska, których twardość łagodzono podkładaniem poduszek.

Meble przeznaczone do siedzenie – a więc krzesła, sofy, ławy – ustawiano wówczas w szeregu wzdłuż ścian pokoju.
Dopiero na początku XVII wieku w Anglii zaczęto stosować do pokrywania poręczy, nóg i podnóżków foteli aksamit i tkaniny gobelinowe, co było początkiem sztuki tapicerskiej.
Wiek XVII przyniósł modę na umiejscawianie siedzisk w centralnej części pomieszczeń, tworząc wygodne kręgi do konwersacji. W tej nowej ekspozycji krzesła i sofy wymagały zastosowania tapicerki z przodu i z tyłu. W eleganckich wnętrzach dobrze postrzegano ujednolicenie tkanina na meblach i stosowanych do zasłon, a także obić ściennych i innych dodatków.

Tapicerstwo wywodzi się z rzemiosła rymarskiego; też stosuje się w nim przeszywanie i pikowanie. Narzędzia i materiały używane w rzemiośle tapicerskim to – podobnie jak w rymarstwie – sznurek, płótno workowe, taśma, dłuta, młotki i gwoździe. Tak było w wieku XVII i tak jest dzisiaj. Niewiele się zmieniło w tej dziedzinie przez kolejne wieki. Nadal jest stosowana przez tapicerów wyściółka z końskiego włosia i wełniana watolina, chociaż nie stosuje się już słomy i wodorostów, które zastąpiła gąbka.

Od początku XVIII wieku w rzemiośle tapicerskim pojawiły się dwie istotne innowacje. Pierwsza z nich to „klepsydra”, czyli dwustożkowa sprężyna tapicerska, którą udoskonalono i opatentowano w latach dwudziestych XVIII wieku. Druga to „guziki”, które zaczęły służyć do wykańczania pikowania „w karo”.
Rozwój sprężynowej tapicerki w pierwszej połowie XIX wieku, któremu towarzyszyła moda na coraz grubsze warstwy wyściółki, sprawił, że pikowanie stało się niewystarczające; potrzeba było czegoś mocniejszego, co sprostałoby większemu naprężeniu. Rozwiązanie przyniosły właśnie owe guziki.
Pikowanie tapicerki „w karo” z użyciem guzików zmieniło kształt siedziska. Ta technika pozwoliła na zastosowanie bardzo grubej warstwy wyściółki, co dało możliwość uwypuklania tapicerki i nadanie jej wrażenia mięsistości.